Posts Tagged ‘fakty pilskie’

Detektyw Monk – świetny seria detektywistyczny!

16 września 2019

Jeżeli lubisz oglądać seriale detektywistyczne, w których można znaleźć również mnóstwo humoru i zabawnych momentów, koniecznie musisz obejrzeć serial Detektyw Monk. Niezwykle szybko zyskał on ogromne uznanie wśród wielu widzów i cieszy się bardzo dużą popularnością. Jeżeli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na jego temat, koniecznie przeczytaj ten artykuł do końca.

Detektyw Monk to serial, który powstał w 2002 roku, ale w Polsce pojawił się dopiero w 2003 roku. Od razu zyskał sympatię polskich widzów, którzy polubili przede wszystkim postać głównego bohatera, czyli detektywa Monka. Czym zasłużył on sobie na taką przychylność widzów?

Detektyw Monk, to w rzeczywistości Adrian Monk były funkcjonariusz policji, który został z niej wyrzucony z powodu zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych spowodowanych śmiercią żony. (więcej…)

Seriale detektywistyczne biją rekordy popularności!

16 września 2019

Różnego rodzaju seriale są obecne w telewizji od wielu lat. Niektóre ciągną się latami i przyciągają przed telewizory miliony widzów. Kiedyś wielką furorę robiły seriale brazylijskie, teraz zastąpiły je seriale detektywistyczne. Taki serial z odcinka na odcinek potrafi wciągać coraz bardziej, ponieważ widz równocześnie z detektywem dochodzi do rozwiązania zagadki. Na czym polega fenomen tych seriali?

Przede wszystkim na tym, że potrafią one zaangażować widza w analizowanie różnego rodzaju dowodów wspólnie z głównym bohaterem. (więcej…)

Detektyw Moordoch

15 września 2019

Jest wiele seriali, które pokazują pracę współczesnych biur detektywistycznych. Niektóre pokazują, jak dochodzi się do odkrycia prawdy przy pomocy najnowszych wynalazków techniki. A gdyby tak przyjrzeć się rozwiązywaniu zagadek kryminalnych od drugiej strony? Zastanowić się, jak to odbywało się dawnej, gdy nie było jeszcze komputerów i innych tego typu urządzeń. O tym opowiada właśnie serial Detektyw Moordoch, który cieszy się uznaniem wielu widzów.

Serial powstał w 2008 roku na podstawie cyklu powieści Maureen Jennings. Akcja toczy się w dziewiętnastym wieku w Toronto, więc serial z pewnością spodoba się wszystkim osobom, które lubią klimaty z dawnej epoki. (więcej…)

Funkcje urbanistyczne Paryża

7 września 2019

Wysoki poziom architektoniczny przyczynia się w znacznym stopniu do upiększenia miasta. Czasy Napoleona I przynoszą dalszą krystalizację wielkiego założenia Pól Elizejskich z koronującym je Lukiem Triumfalnym. Przebicia ulic dojazdowych do Placu Vendome i budowa Rue Rivoli ozdabiają centralną dzielnicę miasta i podnoszą jej wartości architektoniczne. Upływa jeszcze pół wieku. Ludność, licząca pól miliona mieszkańców w czasach Rewolucji, po zamachu stanu Napoleona III przekracza w r. (więcej…)

Dzieje urbanistyki

6 września 2019

Niezwrócenie uwagi na potęgujące się niemal z dnia na dzień zagadnienia kolejowe, pominięcie sprawy kolei miejskich, które były budowane w Londynie i w Nowym Yorku, usuniecie na plan drugi uzdrowotnienia dzielnic śródmiejskich i poprawy bytu ludności, rzucają jaskrawe światło na charakterystyczne braki tego wielkiego dzieła. Jedyna może w historii Europy okazja dokonania dzieła wręcz wiekopomnego, jedynego może w dziejach urbanistyki, nie została wyzyskana w stopniu odpowiadającym olbrzymiemu wysiłkowi gospodarczemu stolicy i Francji całej. Zewnętrzny blask przebudowanego Paryża i jego reprezentacyjny charakter, na który Napoleon III kładł tak wielki nacisk, nie omieszkały wywołać silnych wpływów na budowę wszystkich niemal miast czasów późniejszych. Brak jednak olbrzymich zasobów finansowych i kulturalnych Paryża i niemożność rozwinięcia jego potężnej skali sprawiły, że wielokrotne naśladownictwa stawały się nieraz ubogimi karykaturami założeń Hausmannowskich. Pewna geometryczna poprawność, łatwo osiągalna rysunkowa symetria stały się nieodzowną cechą pomysłów urbanistycznych w innych miastach w okresie ostatnich lat pięćdziesięciu. (więcej…)