Posts Tagged ‘latimeria’

Różnica między pracą detektywa w filmie, a w prawdziwym życiu

14 września 2019

Wielu osobom  postać detektywa kojarzy się wyłącznie z postacią z filmów. Nic w tym dziwnego, ponieważ obecnie bardzo modne są różnego rodzaju seriale detektywistyczne. Okazuje się jednak, że zawód detektywa staj się coraz bardziej popularny również w rzeczywistości. Czy jego praca wygląda tak samo jak w filmach? Przekonajmy się o tym.

Detektywi w filmach są zazwyczaj zaradni, sprytni i przejawiają cechy, których nie mają przeciętni ludzie. Na ogół potrafią oni łączyć ze sobą ,pozornie nie pasujące do siebie informacje, dzięki czemu szybko udaje im się rozwiązać zagadki kryminalne. (więcej…)

Pierwszy detektyw – Sherlock Holmes

14 września 2019

Rozwiązywanie różnego rodzaju zagadek i śledzenie przestępców trwa od wieków. Jednak najbardziej znanym i jednym z pierwszych detektywów był Sherlock Holmes. Ta postać, którą zna niemal każdy, jest postacią fikcyjną, a mimo to wywarła bardzo duży wpływ na wiele osób. Kim tak naprawdę był Sherlock Holmes i jak powstała jego postać?

Sherlock Holmes to bohater opowiadań sir Arthura Conan Doylea. Był on detektywem, który potrafił zrealizować nawet najbardziej skomplikowane i zawiłe zagadki kryminalne. (więcej…)

Typ miasta portowego

12 września 2019

Pokrewnym, aczkolwiek znacznie bardziej złożonym, jest typ miasta portowego, a jednocześnie handlowo-przemysłowego. Do tego typu zaliczamy niemal największe i najbogatsze miasta Europy, jak Neapol, Genua, Marsylia, Barcelona, Bordeaux, Rotterdam, Hamburg, Leningrad i oczywiście Londyn, który łączy z powyższymi w szereg innych funkcji o znaczeniu światowym. Ostatnie kryterium, bardzo charakterystyczne w szczególności dla miasta wielkiego, stanowi czas. Czynnik w dawnym ustroju miasta nieznany zupełnie lub znany, lecz wpływający w niewielkim tylko stopniu czynnik potężny w życiu jednostki i społeczeństwa nowoczesnego. Wprowadza on jak gdyby czwarty wymiar w kompozycję urbanistyczną. (więcej…)

Geometryczna poprawność ulic

6 września 2019

Rysem najbardziej charakterystycznym planów jest geometryczna poprawność ulic i dążność do naśladowania pewnych założeń barokowych lub francuskich z wieku XVIII. A więc prostolinijność ulic na większych odcinkach, zakładanie placów gwiaździstych, ośmiokątnych, półkolistych itp. stanowi stały balast tych planów. Naiwność i powierzchowność tych założeń idzie tak daleko, Że naśladując prawidłowość geometryczną w planie, autorowie nie zadają sobie najmniejszego trudu dla przemyślenia i określenia ich przekrojów i fasad. Toteż zabudowa tych założeń rysunkowych, pomyślanych wyłącznie jako twory dwuwymiarowe, prowadzi nieraz do wyników w każdym razie przypadkowych, a w całości wyglądu ulicy lub placu często wręcz karykaturalnych. (więcej…)